Spolupráce s Klášterem Zásmuky

V ČEM SPOČÍVÁ NAŠE SPOLUPRÁCE?

Klášter sv. Františka je významnou stavební dominantou Zásmuk. Děti ze zásmucké školy kolem něj běžně chodí a vnímají jej jako jednu z budov, které k Zásmukám prostě patří. Podvědomě jistě cítí, že historie této stavby je delší, a tedy zajímavější a pohnutější než většiny ostatních, hlouběji se tím však samy od sebe nezabývají. Často vůbec neznaly interiery kláštera, nevěděly, "co je za tou zdí."

Uvítali jsme proto návrh pana faráře Kamila Vrzala a paní Mgr. Jaroslavy Trojanové pomoci dětem, aby si vytvořily vztah k významné stavbě svého města ojedinělým způsobem. Všichni žáci naší školy se svými učitelkami a vychovatelkami navštívili bezprostřední okolí kláštera, na místě si stručně shrnuli historii a význam stavby, ale hlavně si při pohledu na zeď kláštera zkusili představit, co se za ní skrývá. Tak tedy - co je za tou zdí? Opuštěná zahrada? Dávno zapomenuté hroby? Podzemí s pokladem? Skládka? To jsou některé z bezprostředních reakcí dětí.

Děti své představy výtvarně i literárně zpracovaly a vytvořená díla byla v únoru roku 2014 vystavena "za tou tajemnou zdí", tedy přímo v prostorách kláštera. Každý, kdo se přišel podívat, mohl konfrontovat představu dětí se skutečností. Především ale děti samy. Úžasný zážitek pro ně i jejich blízké!

Tuto výstavu můžeme právem považovat za první stavební kámen spolupráce ZŠ Zásmuky a zásmuckého kláštera, na který každoročně navazují další ročníky. Svou troškou přispívají rovněž studenti umělecké školy ze Sedlčan a osobnosti z různých oblastí umění. Žáci tvoří vždy na dané téma, které je jim inspirací, nikoliv však omezením. Dávají tak život prázdným a studeným chodbám historické památky, kterou prostřednictvím svého tvoření stále lépe poznávají.

CO JE ZA TOU ZDÍ?

Zahájení první výstavy, výstupu projektu oživení zásmuckého kláštera, se konalo dne 15. února 2014. Tématem uměleckých prací byla již zmiňovaná otázka "Co je za tou zdí?".